Proces pielęgnowania cukrzycą typu 1

Pobierz

Wyrównanie zaburzeń.. Stężenie glikemii przy przyjęciu wynosiło 360 mg/dl .Cukrzyca typu 1 to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób wieku dziecięcego.. Pacjenta w wieku 16 lat skierowano na oddział diabetologiczny z podejrzeniem cukrzycy typu 1.. -wyjaśnienie wątpliwości.. Ograniczenie spożycia cholesterolu do 200mg dziennie.. Niestety, cukrzyca dotyka coraz większej części populacji.Pielęgniarki edukacyjne mają za zadanie włączyć pacjenta z cukrzycą do aktywnej współpracy w procesie samoopieki i samokontroli, różnicować potrzeby żywieniowe w zależności od modelu leczenia cukrzycy oraz chorób współistniejących (zwłaszcza otyłości).. Dlatego też zalicza się ją do chorób autoimmunologicznych.. -umożliwienie kontaktu z lekarzem.. Cukrzyca typu 1 wymaga iniekcji insuliny do końca życia.. Przekazanie podstawowych wiadomości o cukrzycy - istota cukrzycy Objawy cukrzycy są dosyć charakterystyczne.. - wytłumaczenie celu hospitalizacji.PLAN PIELĘGNACJI.. Prowadzenie i dokumentowanie dobowej zbiórki moczu oraz bilansu płynów.. Interwencje pielęgniarskie: - Przekazanie pacjentce wiedzy dotyczącej diety cukrzycowej - Przedstawienie zamienników niezdrowych przekąsek - Polecenie spożywania dużej ilości niesłodzonych płynówDość często zdarza się, że proces pielęgniarski w cukrzycy typu 1, a nawet w drugim, polega na interakcji między lekarzem a pielęgniarką, to znaczy podczas pracy, a jednocześnie koordynują wcześniej ustalone zasady..

Leczenie cukrzycy typu 1 to złożony proces.

Przez zaatakowanie zdrowej trzustki organizm nie jest w stanie sam produkować hormonu insuliny, który jest potrzebny do metabolizmu cukrów w organizmie.. -umożliwienie kontaktu z rodziną.. Cel pielęgnowania chorego w środowisku domowym: -Nauczyć pacjenta, rodzinę obserwacji reagowania w przypadku choroby.. Z niepublikowanych danych własnych wynika, że w ostatnich 20 latach, mimo narastania zap adalności na cukrzycę u dzieci, czę-Rola i zadania pielęgniarki w opiece nad pacjentem ze schizofrenią paranoidalną 2019 3.. Jedynym sposobem leczenia cukrzycy typu 1 jest podawanie insuliny w zastrzykach lub za pomocą osobistej pompy insulinowej - jest to więc od początku cukrzyca insulinozależna.W razie konieczności założenie kaniuli dożylnej i podanie insuliny przy pomocy pompy infuzyjnej.. Sytuacja zdrowotna Przebyte choroby: cholecystectomia (2003r) Choroby współistniejące: Nadciśnienie tętniczeproces pielęgnowania, PROCES PIELĘGNOWANIA-cukrzyca-interna, PROCES PIELĘGNOWANIA.. -poprawa samopoczucia.. · kontrola masy ciała i BMI.. - rozmowa z pacjentem.. Z tego powodu przy cukrzycy typu 1 występuje zbyt wysoki poziom .cukrzyca typu 1.. Jedną z najistotniejszych metod terapii jest edukacja zdrowotna.. Coraz częściej jednak w tej grupie pacjentów rozpoznaje się cukrzycę typu 2..

- Zapoznanie z ..... Proces pielęgnowania pacjentki w wybranej sytuacji położniczej.

Zwiększony jest także proces przemiany aminokwasów.Cukrzyca typu 1 o podłożu autoimmunologicznym jest to postać cukrzycy najczęściej występująca u dzieci i młodzieży, chociaż może się ujawniać także później.. -minimalizowanie lęku.. w cukrzycy typu 1 - powyżej 250 mg% (13,9 mmol/l) w cukrzycy typu 2 - powyżej 300 mg% (16,7 mmol/l) u kobiet w ciąży- codziennie rano, na czczo d) masy ciała - ważenie na wadze należy wykonywać 1x w tygodniu, w celu uniknięcia niekontrolowanego przyrostu masy ciała, obliczanej na podstawie wskaźnika BMI.Proces pielęgnowania.. Poinformowanie pacjenta o objawach mogących wskazywać na hiperglikemie.-objaśnienie ryzyka zaniedbań higieny stóp w cukrzycy-edukacja w zakresie obserwacji zmian skórnych ZALECENIA DO DOMU: - regularna kontrola poziomu glikemii (notowanie w dzienniczku)-kontrolne wizyty w poradni diabetologicznej, kardiologicznej,-konsultacja z dietetykiem, który pomoże ustalić odpowiednią dietę i zredukować masę ciała1.. U pozosta-łych 10% występują inne postacie cukrzycy.. - białka powinny pokrywać 15-20% zapotrzebowania energetycznego, przy podaży minimum 0,8g/kg należnej masy ciała.1.. W organizmie dochodzi do produkcji autoprzeciwciał, które prowadzą do destrukcji komórek beta w trzustce, i w efekcie do bezwzględnego niedoboru insuliny.U ponad 90% dzieci z cukrzycą występuje cukrzyca typu 1 wy-wołana zniszczeniem komórek beta wysp Langerhansa w trzust-ce, prowadzącym do całkowitego niedoboru insuliny..

PZ_B_07_U_2 Realizuje proces pielęgnowania pacjenta z cukrzycą i zespołem metabolicznym.

Pielęgniarstwo Zadania pielęgniarki podczas znieczuleniaPZ_B_07_U_1 Przygotowuje chorego z cukrzycą do badań specjalistycznych, rozpoznaje ich możliwe powikłania i zapewnia opiekę po wykonaniu tych badań.. Cukrzyca to poważna choroba, która wymaga opieki lekarskiej.. Ograniczenie spożycia cholesterolu do 200mg dziennie.. · pobranie krwi na hemoglobinę glikowaną.PROCES PIELĘGNOWANIA Pacjenta geriatrycznego z cukrzycą typu II Karta gromadzenia danych o pacjencie 1.. -Współpracować z zespołem terapeutycznym POZ oraz jednostką, rodziną, grupą, instytucjami w realizowaniu działań związanych z różnymi metodami diagnozowania i zastosowanej terapii.. Jest przyczyną niewydolności nerek, ślepoty, chorób układu sercowo-naczyniowego i przedwczesnej śmierci w populacji ogólnej.. Przekazanie pacjentowi niezbędnych wiadomości dotyczących diety cukrzycowej: - tłuszcze nasycone nie powinny stanowić więcej niż 7% energii, tłuszcze nienasycone 5-10%.. REALIZACJA.. PZ_B_07_U_3Cukrzyca typu 1 to przewlekła choroba, w której komórki układu odpornościowego atakują komórki trzustki.. 2.wyjaśnia znaczenie samokontroli w cukrzycy w zakresie: pomiarów glikemii, insulinoterapii, odżywiania, wysiłku fizycznego, ostrych zaburzeń metabolicznych i późnych powikłań, choroby dodatkowej, higieny i pielęgnacji ciała;Mechanizmem, który doprowadził do rozwoju cukrzycy typu 1, jest proces autoimmunologiczny..

Pielęgniarstwo Edukacyjna rola pielęgniarza w opiece nad pacjentem z cukrzycą typu 1 2019 4.

-zapewnienie komfortu psychicznego.. Leczenie składa się z trzech zasadniczych elementów wzajemnie powiązanych: • insulinoterapii,Proces pielęgnowania Diagnoza pielęgniarska (wstępna): Pacjent lat 51 z .. Proces pielęgnowania ciężarnej z cukrzycą Proces w rozmowie z ciężarną .. Ta późno ujawniająca się postać określana jest mianem cukrzycy typu LADA ( latent autoimmune diabetes in adults ; powoli rozwijająca się autoimmunologiczna cukrzyca dorosłych).Proces pielęgnowania pacjentów z cukrzycą często mianowany po pacjenta istnieje stałe pragnienie, częste oddawanie moczu, ostry zestaw odchudzania lub znalezienie cukru w moczu lub świąd.cukrzycę typu I - insulina nie jest produkowana z powodu uszkodzenia komórek trzustki, cukrzycę typu II - insulina jest produkowana, ale tkanki są na nią oporne, w wyniku czego nie spada stężenie glukozy we krwi, cukrzycę ciężarnych - powstaje na skutek zmian hormonalnych i ustępuje po porodzie.1.. OCENA.. Pobierz cały dokument proces.pielegnowania.proces.pielegnowania.doc Rozmiar 38 KB: Fragment dokumentu: PROBLEM CEL OPIEKI METODA DZIAŁANIA 1.Możliwość wystąpienia hipo - i hiperglikemii.Cukrzyca młodzieńcza.. Przekazanie pacjentowi niezbędnych wiadomości dotyczących diety cukrzycowej: - tłuszcze nasycone nie powinny stanowić więcej niż 7% energii, tłuszcze nienasycone 5-10%.. W wywiadzie od 2 tygodni występowały polidypsja i poliuria oraz nie-wielka utrata masy ciała.. Dane osobowe Tadeusz Nowaczyk, wiek: 78 lat Stan cywilny: żonaty Wykształcenie: średnie Zawód: emeryt Miejsce zamieszkania: Otwock 2.. ( opis przypadku).Marta Ciechanowska, Jerzy Starzyk, Kwasica ketonowa w przebiegu cukrzycy typu 1 u dzieci ce Północnej DKA rozwija się u 15-70% dzieci z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1 [1-7].. Między innymi można wyznaczyć absolutnie niezależną interwencję pielęgniarską.Cukrzyca nie jest chorobą zakaźną i trudno przewidzieć, które dziecko na nią zachoruje.. Równie ważna jest edukacja w1.. Proces niszczenia komórek trzustki może trwać kilka lat, zanim choroba się ujawni.. Leczenie cukrzycy typu I i II przebiega inaczej, choć choroba objawia się podobnie.. - białka powinny pokrywać 15-20% zapotrzebowania energetycznego, przy podaży minimum 0,8g/kg należnej masy ciała.2.Niepokój i dyskomfort spowodowany hospitalizacją i stanem zdrowia.. Cel: Zwiększenie poziomu wiedzy pacjentki, zmiana stylu życia.. Wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej poprzez podaż płynów infuzyjnych.. Zaburzenia gospodarki węglowodanowej..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt