Interpretacja wyników krwi psa

Pobierz

Niektóre parametry, podniesione lub obniżone, nie mają dużego znaczenia diagnostycznego.Interpretacja wyników badań krwi może być niełatwa, w tym artykule nie zachęcam do samodzielnego stawiania diagnozy na podstawie danych uzyskanych za pomocą analiz laboratoryjnych.. Przyjmuje się, że prawidłowy wynik PSA całkowitego nie powinien przekraczać 4 nanogramów na mililitr krwi (ng/ml).. Podniesione ponad normę parametry określane są jako H (high), a te obniżone jako L (low).. U każdego mężczyzny w krwioobiegu krąży śladowa ilość białka PSA, która wzrasta wraz z wiekiem.. U kota wygląda to zdecydowanie inaczej, lecz nie znaczy, że .. Krew to rodzaj płynnej tkanki łącznej, krążącej wewnątrz naczyń krwionośnych.. W wielu sytuacjach wynik podwyższany jest przez inne zewnętrzne lub wewnętrzne czynniki.Limfocyty to komórki krwi zaliczane do krwinek białych.. Prawidłowy wynik poziomu glukozy we krwi mieści się w granicach 70-99 mg/dl.. W przypadku podwyższonego wyniku (126 mg/dL lub powyżej tej wartości) - badanie należy powtórzyć po kilku dniach.. W ten sposób diagnozuje się między innymi: anemię, cukrzycę, hipercholesterolemię, zaburzenia elektrolitów, stany zapalne, choroby nerek, choroby pasożytnicze, alergie.Niewielkie ilości PSA przechodzą do osocza, gdzie większość występuje w formie związanej z białkami, a 5-40 proc. to nieaktywna forma określana jako wolne PSA (badanie wolnego PSA polega na oznaczeniu, z tej samej próbki krwi, zarówno frakcji całkowitej, jak i wolnej PSA).Witam serdecznie!.

Interpretacja wyników krwi psa.

Poziom glukozy we krwi żylnej - tabela3.. U mężczyzn powyżej 50. roku życia badanie prostaty zaleca lekarz urolog jako element rutynowego badania.. Do rozpoznania alergii nigdy nie bierze się pod uwagę jedynie wyników badań, wyniki powinny korelować z objawami.Badanie cukru we krwi - interpretacja wyników.. Podejrzewając cukrzycę udałam się do lekarza, zrobiliśmy badanie moczu i krwi.Badanie prostaty (antygen PSA) zalecane jest do wykonania przez każdego mężczyznę w pewnym wieku.. Mój pies - 12 lat, mieszaniec jamnika i teriera od kilku nocy zaczął nadmiernie oddawać mocz i dużo pić, zdarza się, że zostawia nawet 3 kałuże po nocy.. Oczywiście konsultowaliśmy się z weterynarzem przy odebraniu wyników,.. Zdrowi mężczyźnie także posiadają pewne niskie stężenie PSA, dlatego trudno jest lekarzom określić zakres prawidłowych norm tego .Interpretacja wyników badań jest zdecydowanie inna dla kota, dla psa czy dla człowieka.. Norma PSA całkowitego wynosi: między 40. a 49. rokiem życia do 2 .PSA występuje we krwi w dwóch formach: wolnej (PSA wolne) i tworzącej kompleks z białkami osocza (PSA całkowite).. Wynik badania krwi opisuje się jako LYM%.. Jednocześnie wykazano zależność między wzrostem stężenia antygenu prostaty a wiekiem, dlatego wiek badanego ma znaczenie przy interpretacji wyników..

Normy i interpretacja wyników .

Zdarza się, że otrzymane wyniki są pozornie sprzeczne, wykluczające się albo też, że stan kliniczny pacjenta nie odpowiada temu, co widnieje na wydruku.Prostate Specific Antigen) to antygen gruczołu krokowego, białko wytwarzane przez komórki stercza.. Interpretacja wyniku L.Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc w interpretacji wyników psa (suka, 6 lat).. Jestem mężczyzną i nie mam żadnych problemów z oddawaniem moczu.. Mimo tego, że badanie wolnego PSA jest najdokładniejsze, to wyniki niekoniecznie musi wyjść jednoznaczny.. Wzrost stężenia PSA nie jest swoisty dla CaP, gdyż towarzyszy również łagodnemu rozrostowi prostaty, BPH (ang. benign prostatic hyperplasia), stanom zapalnym prostaty .Interpretacja wyników badania PSA.. Witam serdecznie, proszę o interpretację wyników krwi psa: wiek: 4 miesiace waga: 12kg często sika, przystaje nawet na przysłowiową "kropelkę", ma ropę w sromie.. Prawidłowo norma u mężczyzny w tym wieku to wynik poniżej 4,8ng/ml.. Norma PSA wolnego nie jest podana w wartościach bezwzględnych, a jako procentowy odsetek z całkowitego PSA.Interpretacja wyników krwi u psa.. Sprawdź, jakie są wskazania do badania PSA i jak odczytać wyniki.. PSA to skrót wywodzący się z angielskiego Prostate Specific Antigen, czyli antygen swoisty dla prostaty.Jest to substancja charakterystyczna dla prostaty, używana jako marker rozwoju nowotworu tego narządu..

PSA wolne - interpretacja wyników.

Interpretacja wyników krwi - Forum weterynaryjne choroby psów - ᐅ Forum Weterynaryjne Psy i KotyInterpretacja wyników powinna być zawsze prowadzona przez lekarza specjalistę.. Morfologia sprawdza poziom m.in. hemoglobiny, erytrocytów, leukocytów, monocytów, MCV, MCH, OB.Witam nigdy nie miałam problemów z badaniem morfologii krwi, z samą krwią tak w maju miałam 7%hemoglobiny gdzie płytek krwi 383, byłam w szpitalu dostałam krew, w tym samym czasie usunęli mi macicą i jajowód, do 3 miesięcy po szpitalu badbałam krew hemoglobina podnosiła się za to płytki spadały, obecnie mam zrobioną krew na cytrynian płytek krwi mam 165, PLT 28 tylko,PCT 0 .Interpretacja wyników pomiaru PSA wymaga znajomości wieku badanego, wywiadu w kierunku chorób układu moczo-płciowego i odniesienia do stanu klinicznego pacjenta.. U panów, u których występują problemy w oddawaniu moczu, badanie prostaty powinno być przeprowadzone niezależnie od wieku.Strona glówna / Porady weterynaryjne / Interpretacja wyników krwi psa Pies Porady weterynaryjne.. Zwiększona liczba granulocytów obojętnochłonnych w rozmazie krwi może świadczyć o białaczce szpikowej, reumatoidalnym zapaleniu stawów i przyjmowaniu glikokortykosteroidów..

Rozmaz krwi - interpretacja wyników.

Natomiast zmniejszona liczba granulocytów obojętnochłonnych w rozmazie krwi może świadczyć o zakażeniach wirusowych oraz radio- lub chemioterapii.Proste badanie krwi pozwala zmierzyć stężenie PSA, co ułatwia wykrycie wczesnego raka prostaty.. Psa także łatwiej przygotować do pobrania krwi, wytrenować, wydać odpowiednią komendę, przytrzymać, a jeśli trzeba, to założyć kaganiec… i oczywiście nagrodzić po wszystkim.. To on na podstawie wywiadu, historii choroby i objawów pacjenta oraz wyników badania alergologicznego stawia diagnozę.. Jego stężenie można oznaczyć w zwykłym badaniu krwi, która pobiera się z żyły łokciowej pacjenta.. Zarówno wynik powyżej normy, jak i poniżej normy ma znaczenie kliniczne.. Wbc: 8, 5 rbc: 5, 23Idealnie byłoby wykonywać okresowe, kontrolne badanie krwi naszego psa czy kota raz do roku, a na pewno nie rzadziej niż raz na dwa lata.. Należy pamiętać o wpływie badania per rectum, masażu gruczołu krokowego i stosunku analnego na ewentualny wzrost stężenia PSA we krwi, co może się przyczynić do nieprawidłowej interpretacji wyniku.. Podwyższony poziom PSA może, choć nie musi, wskazywać na występowanie nowotworu prostaty.Morfologia psa.. Wyniki krwi u psa oznaczone są odpowiednim zakresem norm.. Wysokie PSA może bowiem nasuwać podejrzenie przerostu prostaty, zapalenia stercza lub raka gruczołu krokowego.. Nie wszystkie osoby, u których występuje podwyższony poziom antygenu PSA w organizmie, muszą zachorować na nowotwór prostaty.. Należy więc unikać tych czynności w dniu poprzedzającym wykonanie badania.Badania analityczne krwi, moczu, poziomu elektrolitów to podstawa w diagnostyce medycznej.. Badany nie musi być na czczo, warto jednak, żeby pamiętał, że poziom PSA całkowitego może wzrosnąć i utrzymywać się na .Test PSA, czyli sprawdzanie stężenia PSA we krwi mężczyzny jest przydatnym narzędziem w diagnostyce chorób prostaty, szczególnie raka.. Natomiast w oznaczeniu znaczenia ma nie tylko sama wartość całkowita, ale również jej .Morfologia krwi jest to podstawowe badanie diagnostyczne, polegające na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi.Normy wyników badań krwi zależą od wielu czynników, z tego powodu powinny być zawsze analizowane przez lekarza w oparciu o wykonane badanie lekarskie i dokładnie zebrany wywiad.Morfologia krwi: interpretacja wyników badań - 22 parametry (normy i opis) Morfologia to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które warto wykonywać raz w roku.. Oznaczane są jako jeden z parametrów morfologii krwi - LYM.. Składa się z płynnego osocza, które stanowi około 55-60% objętości krwi, oraz z następujących elementów morfotycznych:Interpretacja wyników analizy PSA.. Witam, chciałam prosić o poradę dotyczącą wyników psa.. Ryzyko, że mężczyzna ma raka prostaty, rośnie wraz ze wzrostem stężenia PSA (patrz poniższa tabela).. Ogrywają ważną rolę w odporności organizmu..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt