Przekształć zdania z konstrukcji czynnej na bierną i odwrotnie

Pobierz

- Tort był zrobiony przez mamę.. Wybór strony czasownika wpływa tym samym na odbiór wyrażanych treści.Zadania na stronę bierną i czynną.. Polecenie 2.. - Jej znajomy pięknie śpiewał piosenkę.Przekształć zdania z konstrukcji czynnej na bierną lub odwrotnie a) Działania władz wywołały protesty mieszkańców b) Mama kupi Zosi piękną kurtkę c)Ta piękna praca została wykonana przez Anię d) Ten dobry lekarz bezpłatnie rozdawał chorym leki .Podkreśl orzeczenia , a następnie przekształc zdania z konstrukcji czynnej na bierną lub odwrotnie .. Ogródek został przekopany przez tatę.. Przekształć zdania ze strony czynnej na bierną i odwrotnie a) Julia Kupiła wczoraj czerwone korale b) tajemnicze znalezisko zostało odkryte przez znanych archeologów c) Babcia Zosia upiekła chleb d) Najnowsze wydanie ,,Kopciuszka" zostało zakupione przez Zosię e) Najmłodszy uczeń wypożyczył wczoraj najgrubszą książkę f) Nowy uczeń został poproszony przez panią do odpowiedziOpracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.. Drużyny uczniów z Warszawy i Płocka rozegrały mecz piłki nożnej.. Babcia położyła telefon na półce.. Sprzedawca podał Ani cukier.. jego prawość była często wychwalana przez rycerzy.. 5) Monety były używane przez Greków około 2600 lat temu.Przekształć zdania z konstrukcji czynnej na bierną i odwrotnie..

Przekształć zdania z konstrukcji czynnej na bierną.

1) Chłopiec zapalił znicz olimpijski.. Aby to uczynić, zdanie w stronie czynnej musi zawsze zawierać dopełnienie.. Pałac radży był otoczony pięknymi ogrodami.. Question from @Danielhajduk24 - Szkoła podstawowa - PolskiZAMIANA STRONY CZYNNEJ NA BIERNĄ.. Drużyny uczniów wraz z Warszawy i Płocka rozegrały pasuje piłki nożnej.. Ojciec naprawił ogrodzenie.. Wyjaśnimy, w jakich sytuacjach używać konstrukcji czynnej i biernej.a) Przekształć podane zdania, zmieniając tam, gdzie jest to możliwe, formy strony czynnej na bierną lub odwrotnie.. Dowiemy się, które czasowniki są przechodnie, a które nieprzechodnie i skąd się biorą niektóre niepoprawne formy strony biernej.. 1. współcześni uważali Zawiszę czarnego z Garbowa za wzór cnót rycerskich .. a) Ta książka została przeczytana przeze mnie z przyjemnością .. podkreśl podmiot i orzeczenie.. Sprzedawca podał Ani glukoza.. Dom stał na wzgórzu.. sam niepokonany jan z aragoni wyzwał go na pojedynek.Nie każde zdanie może zostać przekształcone ze strony czynnej na stronę bierną.. c) Wypracowania z polskiego pisze mi siostra .. Wyślij.. Taki czasownik nazywamy przechodnim.. Przekształć zdania o konstrukcji biernej na zdania o konstrukcji czynnej.Przekształć zdania z czasownikiem w stronie czynnej na zdania z czasownikiem w stronie biernej lub odwrotnie ..

Przekształć zdania z konstrukcji biernej na czynną.

4) Ćwiczenia z fizyki są odrabiane przez siostrę.. Wyślij.. poziom ćwiczenia: B1.. 2) Igrzyska są organizowane co cztery lata.. Wartościowe księżki są czytane przez mądrych ludzi.. a) W 1814 r. pewien szkocki woźny wynalazł tablicę szkolną b) Pierwsza krzyżówka została opublikowana w nowojorskiej gazecie w 1913 r. Question from @Ala1802 - Gimnazjum - PolskiAby zmienić zdanie z konstrukcji czynnej na konstrukcję bierną, muszą być spełnione co najmniej dwa warunki: Od czasownika, który chcemy przekształcić, możną utworzyć imiesłów przymiotnikowy bierny.. - Malarz zorganizował tę wystawę.. Większość zdań tworzymy w sposób naturalny w stronie czynnej i są to po prostu zwykłe zdania bez żadnych dodatkowych konstrukcji.. 5) Monety były używane przez Greków około 2600 lat temu.Dodaj do: Przekształć podane zdania z konstrukcji czynnej na bierną i odwrotnie, określ stronę czasownika.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.. Mama czesała swojego psa.. Wujek Bogdan złowił gigantyczną rybę.. 6.Zadania każdy stronę bierną i czynną.. 3) Pierwszy wyścig motocyklowy zorganizowali Anglicy.. Jeżeli przekształcenie konstrukcji zdania nie jest możliwe postaw kreskę.. Pierre avait refusé mon invitation.zdania w stronie czynnej zamień na bierną i odwrotnie: a) prace na wystawe były przygotowane przez uczniów b)wysoki dąb rusł na skraju lasu c)henryk sienkiewicz napisał powieśc "krzyżacy" d)moje włosy zostaną obcięte przez znaną fryzjerkę plissssssssss daje 15p.Podobnie jak w języku polskim tak i w języku angielskim zdania występują w tzw. stronie czynnej (active voice) oraz stronie biernej (passive voice)..

Przekształć zdania z konstrukcji czynnej na bierną i odwrotnie , podkreśl orzeczenia.

e) Najmłodszy uczeń wypożyczyłam wczoraj najgrubszą książkę.14.. 4. zawiesza pokonał go w .Podane zdania przekształć ze strony czynnej na bierną lub odwrotnie i określ strone czynną czybierną podkreśl i podpisz podmiot, orzeczenie i dopełnienie.. b) Tajemnicze znalezisko zostało odkryte przez znanych archeologòw.. 2009-10-07 21:41:14Przekształć zdania że strony czynnej na bierną i odwrotnie: a) Julia kupiła wczoraj czerwone korale.. Przekształć zdania wokół konstrukcji czynnej każdy zdania wokół konstrukcji biernej.. pałacowi ogrodnicy przycinamy krzewy kosili i grabili trawę.. 4) Ćwiczenia z fizyki są odrabiane przez siostrę.. Przy przekształceniu strony czynnej na stronę bierną dokonujemy zamiany podmiotu i dopełnienia… 5p.Polecenie 1. d) Dziewczęta będą przygotowały posiłki .Przekształć zdania z konstrukcji czynnej na bierną i odwrotnie , podkreśl orzeczenia.. 2011-12-03 16:09:21 Przekształć ze strony czynnej/biernej na bierną / czynną PLLIISS (1 gimnazjum) 2010-09-16 18:47:30Sprawnie będziemy przekształcać konstrukcję zdania z czynnej na bierną i odwrotnie.. Strona czasownika to jego określona forma, która pozwala na wskazanie, czy podmiot w zdaniu jest wykonawcą czynności, jej odbiorcą, czy jednocześnie wykonawcą i odbiorcą.. 2. jego prawość była często wychwalana przez rycerzy ..

Przekształć zdania o konstrukcji czynnej na zdania o konstrukcji biernej.

- Stary rower został zabrany przez dziadka.. Zdanie o konstrukcji czynnej musi zawierać dopełnienie w bierniku, czyli tzw.Zamień zdania z konstrukcji czynnej na bierną : 2011-10-25 15:57:57 Przekształć podane zdania tak,aby uniknąć niejasności.Jakiej konstrukcji biernej czy czynnej czasownika należy użyć?. Babcia położyła telefon każdy półce.. Mam nadzieję, że pomoże.Pomóżcie Przekształć zdania z konstrukcji czynnej na bierną lub odwrotnie.. Marekbawił się telefonem.. 3) Pierwszy wyścig motocyklowy zorganizowali Anglicy.. Zdania bez dopełnienia pozostają zawsze w stronie czynnej.. Jeżeli przekształcenie konstrukcji zdania nie jest możliwe postaw kreskę.. Rower został naprawiony przez mojego dziadka.Przekształceniu ze strony czynnej na stronę bierną podlegają tylko czasowniki przechodnie tzn. takie, które mogą wykorzystać dopełnienie strony czynnej jako podmiot strony biernej np. myć - być mytym, prać - być pranym itp. Czasowniki nieprzechodnie nie tworzą strony biernej np. spać.. Dozorca dokładnie posprzątał podwórko.. They are swimming now.Strony czasownika - strona czynna i strona bierna.. Przekształć zdania z konstrukcji czynnej - Zadanie 5: Między nami 6.Przekształć zdania ze strony czynnej na bierną lub z biernej na czynną.. Kolejka w sklepie jest obsługiwana przez dwie kasjerki w sklepie.. - Auto jechało za szybko.. 2.A) Od podanych czasowników utwórz wszystkie możliwe nieosobowe formy czasownika i je nazwij.. Wyślij.. Już starożytni Grecy organizowali igrzyska sportowe.. współcześni uważali zawisze czarnego z grabowa za wzór cnót rycerskich.. c) Najnowsze wydanie,, Kopciuszka'' zostało zakupione przez Zosię.. Przy zamianie zdania ze strony czynnej na bierną wykonywana rzecz staje się podmiotem, a czasownik być (w stronie biernej) ma czas zgodny z czasem czasownika strony czynnej.. 2) Igrzyska są organizowane co cztery lata.. b) Chętnie widzimy tego kolegę w naszym domu .. Sklep został zamknięty na czas remontu.Przekształć zdania z czasownikiem w stronie czynnej na zdania z czasownikiem w stronie biernej lub odwrotnie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt