Skąpiec cytaty o skąpstwie harpagona

Pobierz

2011-04-04 17:08:40; Czy w Harpagonie widze .Skąpstwo Harpagona może budzić w czytelniku dwojakiego rodzaju uczucia.. Skąpstwo Harpagona doprowadziło do rozpadu jego rodziny-dzieci znienawidziły go i pragnęły wziąć odwet za własną krzywdę.. ELIZA: Raczej się zabiję, niż przyjmę takiego męża.. Jego główną cechą jest skąpstwo, ponieważ w jego życiu liczyło się tylko bogactwo.. Radość tryskała z jej oczu, gdym wyliczała wszystkie pańskie przymioty!Widząc powracającego skąpca, przerywa swój wywód i ucieka.. Rodzina Harpagona należy do zamożnego mieszczaństwa.. HARPAGON: Nie; ale zabronię odpowiadać i być zuchwałym.. Pisałeś/aś niedawno wypracowanie o harpagonie?. Juz przgotowuje pieniądze, by jej zapłacic.. Słynny cytat: W słowach wszyscy mężczyźni podobni są do siebie; czyny dopiero odsłaniają różnice.. Strzałka dowiaduje sie od Frozyny o zamiarach swatania Harpagona i Marianny i przy okazji opowiada swatce o skąpstwie Harpagona.. daje naj!STRZAŁKA: Zabroni mi pan wymyślać na skąpców?. STRZAŁKA: Uderz w stół.. HARPAGON: Nie zmilczysz?. Normalne jest, ze Skąpiec nie chce strącić tego, co posiada, ale jemu wręcz trzęsą się ręce na sama myśl o tym, ze ktoś mógłby, chociaż dowiedzieć się o jego ukrytej szkatułce.. Milczeć!. Jest dla nich złośliwy, a w zamian za to dzieci również nie szanują ojca i nie darzą go żadnym uczuciem..

Baz posagu, nie ma o czym mówić.cytaty o harpagonie.

Jest to osoba fałszywa i przebiegła.. Widział kto takie zuchwalstwo?Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Napisz trzy cytaty o skąpstwie Harpagona z książki Moliera pt. Skąpiec.. STRZAŁKA: Nie wymieniłem nikogo.. Złość natomiast wywołują wiadomości Jakuba o tym, co mówią o Harpagonie na mieście.. Moim zdaniem bohater "Skąpca" jest podły i odrażający.. 2010-11-20 12:57:13 Napisz zawiadomienie o kradzieży szkatułki Harpagona ,, Skąpiec " Dam 10!. Ostatnie słowa Harpagona: A ja pójdę uściskaćHARPAGON przedrzeźniając Elizę Będzie, moja córko.. Oskarża ich o zdradę.. Tagi Bóg cierpienie czas człowiek dobro dusza głupota kobieta kłamstwo ludzie miłość moralność myśl mądrość mężczyzna młodość nadzieja nauka pieniądze piękno poznanie praca prawda prawo przyjaźń radość religia rozum sen serce .Jakie są oblicza skąpstwa Harpagona drapieżne i wzbudzajace politowanie (przykłady z książki "Skąpiec" Moliera)?. ELIZA: Nie zmusisz mnie do tego, ojcze.. HARPAGON: Nie zabijesz się i przyjmiesz.. Muszę troszeczkę zajrzeć do moich pieniędzy.. Frozyna próbuje się wykręcić przewrotną mową, ale nie z Harpagonem takie igraszki.. Z jednej strony widzimy człowieka bezwzględnego (bogactwo zdobywa m.in dzięki haniebnej lichwie), godnego pogardy, z drugiej starca opętanego przez niebezpieczną chorobę - miłość do pieniędzy, który w pewnym momencie zaczyna budzić litość.Harpagon, człowiek zamożny, robi wszystko, by wydawać jak najmniej pieniędzy..

Molier - Skąpiec - najważniejsze cytaty - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.

Starzec reaguje wybuchem gniewu, gdy dowiaduje się, że ludzie szydzą i drwią z jego skąpstwa.Ludzie powtarzają absurdalne wieści o kalendarzach drukowanych na polecenia Harpagona z podwójną liczbą postów, o podkradaniu owsa własnym koniom itp. Narzucał wszystkim swoją wolę, nie liczył się ze zdaniem innych, Po stracie szkatułki panikował i płakał jak .Odpowiedz na pytania dotycząte Skąpca.. Realizuje model typowo patriarchalny - głową rodziny jest mężczyzna, który o wszystkimKleant wobec ojca: Szczerze nienawidzi Harpagona ; całą winę za swoje kłopoty zrzuca na ojca.. 1.jego wiek 2.stan cywilny 3.stan posiadania ( nie wiem o co w tym chodzi) 4.pochodzenie 5.znaki szczególne 6.zawód wykonywany 7.hobby( pasje, namiętności) 8.zasady 9.cel życia 10. obiekt miłości 11.sentencja życiowa ( motto) *jedno słówko lub kilka do niektórych wszystko dotyczy harpagona"Skąpiec" zachowanie Harpagona, świadczące o jego skąpstwie.. Skąpiec wypytuje o sytuację z Marianną, przede wszystkim o posag..

Harpagon jest niesłychanie obłudny i fałszywy.Wszyscy myślą że Harpagon to wielki skąpiec.

Wcale nie śmieszy mnie jego skąpstwo, egoizm i dwulicowość.Strzałka zaś decyduje się powiedzieć wszystko o skąpstwie Harpagona i uświadamia ją, że nie ma co liczyć na duży zarobek.. SCENA V Frozyna, Strzałka .. STRZAŁKA: Noech stracę.. Kleant wobec Elizy: Zwierzają się ze swoich uczuć ; okazują sobie wsparcie, mają poczucie wspólnoty losów.. Cały czas o nich myśli i najbardziej się nimi przejmuje.. Celem jego życia jest posiadania jak największego majątu.. HARPAGON: Tak, powiadam.. (Harpagon wraca do miny wesołej.). 1 0 Odpowiedz.. Skąpiec cierpi istne męki, gdy Kleant na cześć Marianny zamawia wystawny podwieczorek, i tylko resztki wstydu nie pozwalają mu głośno protestować.Gromadził je w szkatułce, którą chował przed światem.. !1 Warto :) 2009-05-26 18:23:58W jednej ze scen Harpagon posunął się nawet od pobicia swojego sługi - Jakuba.. Frozyna z miejsca zaczyna komplementować Harpagona, mówiąc mu, że wygląda bardzo młodo.. Jestem zgubiona, jeżeli go przegram, a mała, maleńka pomoc mogłaby mnie postawić na nogi.. CYTATY:,,Kradnie pieniądze nie mając ich na co użyć" "Duża dziewczyna, nieprawdaż?. Chciałabym, abyś pan widział zachwyt, z jakim słuchała opowiadań o panu.. Marianna mieszka ze swoją chorą matką niedaleko HarpagonaHarpagon chce pomowić ze swatka na temat jego ślubu z Marianną..

Ale źle zielsko zawsze prędko rośnie".Odpowiesz na kilka pytań dotyczących harpagona z "skąpca"?

1) Kogo Kleant darzył uczuciem 2) Wymień 2 sytuacje które świadczą o skąpstwie Harpagona 3) Od kogo harpagon dowiedział się o miłości Marianny i Kleanta 4) W jaki sposób Eliza oddalała termin ślubu z Anzelmem 5) Dlaczego Anzelm zrezygnował z poślubienia Elizy 6) Opowiedz o spotkaniu Harpagona z Marianną 7) Dlaczego Harpagon Zgodził się .Harpagon, tytułowy skąpiec, ma dwoje dzieci, Kleanta i Elizę.. przygotowanie przyjęcia, w sposób bardzo, przesadnie oszczędny żałowanie pieniędzy własnym dzieciom podczas zaginięcia szkatułki - nakazał aresztować całe miasto głodzenie swoich koni żałowanie pieniędzy frozynie chęć wydania córki.Harpagon: był pozbawiony ojcowskich uczuć, nie dbał o swoją rodzinę, dzieci traktował jak zbędny balans, a ich los był mu obojętny, nazywał je darmozjadami, traktował córkę i syna jak wrogów i potencjalnych złodziei, miał nad nimi władzę i wykorzystywał ją, nie licząc się z ich uczuciami i życiowymi planami, stawiał pieniądze ponad więzi rodzinne.Możliwość nieodzyskania pieniędzy przyprawia go o chwilowe szaleństwo - sam siebie oskarża o kradzież.. Skąpstwo bohatera dotyczy jednak nie tylko jego własnych potrzeb, gdyż tego samego wymaga on od dzieci oraz od służby, którą zmusza do prowadzenia domu możliwie najniższym kosztem.Ponadto Harpagon w tajemnicy przed otoczeniem trudni się lichwą, by jeszcze dorobić - choć wcale nie musi.Skąpstwo jest jedna z tych namiętności, które z czasem pociągają za sobą brud fizyczny.. Skąpiec nie kieruje się w zyciu emocjami tylko zamiłowaniem do pieniędzy.Twierdzi, że dzieci na nim żerują.. juleczkaaaa; 5.10.2011 harpagon wobec Elizy ,,Wybacz mi córko''Molier - Skąpiec - relacje w rodzinie Harpagona - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.. Plotki te powtarza Harpagonowi Jakub.. Podobne pytania.. Nie podoba mi się postać Harpagona.. ELIZA: Nie, powiadam.. Bał się o każdy swój grosz.. Jest on bez czci i wiary jako twardy, obojętny i samolubny ojciec.. Muszą jednak ukrywać swą miłość ze względu na Harpagona.. Budzi wstręt i grosze przez swoje skąpstwo.. Kleant zakochany jest w Mariannie, tak samo jak jego ojciec, a Eliza w Walerym.. Scena VI Harpagon nie daje żyć Frozynie i ciągle wypytuje ją .. (Harpagon robi się poważny.). HARPAGON: Piśnij jeszcze, a kości ci połamię..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt