Odwołując się do całego utworu wyjaśnij co symbolizowała czerwona plama na czole balladyny

Pobierz

W tym celu wpisz w kolejnych okienkach tabeli odpowiednieTEKSTY LITERACKIE.. Poniżej już wkrótce zaprezentujemy wszystkie proponowane odpowiedzi do zadań z egzaminu z języka polskiego.. Balladyna próbuje pozbyć się piętna mordercy, ukrywa je pod czarną przepaską, a to świadczy o tym, że obawia się, iż ktoś może poznać jej tajemnicę, a wtedy zostanie potępiona.Balladyna ubiera się w komorze, a jej matka zauważa krwawą plamę na czole córki, której niczym nie można zetrzeć.. Nie wystarczało jej kierowanie matką i młodszą siostrą.. Przyczyną?. Oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń.Wszystko się więc zgadza: moje skojarzenia wskazują na powszechność i naturalność "kajetu" w mowie Polaków galicyjskich z przełomu XIX i XX wieku.. Są pewnego rodzaju sugestią.Odwołując się do zamieszczonych fragmentów tekstu oraz całego utworu Ustal, czego Marlow dowiaduje się podczas podróży o sobie.. Balladyna, która zebrała niewiele malin zabija siostrę.. Powiedz mi, jaka, jaka straszna wina.. Zadanie 6.. Słowacki fascynował się utworami Szekspira ze względu na sposób analizowania pewnych mechanizmów historii.. Czerwona malina.. Na czole zbrodniarki pojawia się krwista (szkarłatna) plama - symbol przewinienia, zbrodni.. Na jej czole pojawia się krwawa, niemożliwa do zmycia plama.. Brückner3 zwraca uwagę, że słowo wzięło się z dodania "t" do francuskiego "cahier".Odwołując się do znajomości całego utworu Juliusza Słowackiego, ustal kolejność wymienionych zdarzeń ..

Odwołując się do całego utworu, wyjaśnij, co symbolizowała czerwona plama na czole Balladyny.

(0 1) Uzupełnij tabelę.Balladyna, po dokonaniu zabójstw, ma ręce unurzane we krwi ("mieć czyjąś krew na rękach" - pozbawić kogoś życia, być winnym).. Utwór ten podejmuje charakterystyczny dla epoki średniowiecza motyw danse macabre - tańca śmierci.. Czerwone maliny przypominają Alinie kolor ust Kirkora, Balladynie kojarzą się z krwią.Alina i Balladyna wyszły zbierać maliny.. (0-1) Odwołując się do znajomości całego utworu, wyjaśnij, jak rozumiesz .. i szybko to, co wie się na dany temat B .. Odwołaj się do znajomości całego utworu.. Czego żądasz?. Scena 2.U Balladyny, za sprawą Goplany, po dokonanej zbrodni na czole pojawia się szkarłatna plama, przypominająca kroplę krwi.. Pokaż zranione miejsce.. Podaj dwa powody.odwołując się do znajomości całego utworu pt. Mały książę i przedstaw w 3-4 zdaniach , jak rozumiesz słowa lisa " dobrze widzi się tylko sercem .Balladyna od najmłodszych lat marzyła o dojściu do władzy.. Przychodzą swaty i druhny, lecz Balladyna ucieka, gdyż wydaje się jej, że przyniesione przez nich białe róże mają czerwone plamy.Nawiązania do Biblii w Balladynie.. Pojawiają się odnośnie danych zdarzeń, pogłębiając je i dodając tragizmu.. Pani z bliskiego zamku.. poleca 83 % .. Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach: 1.. Krew na rękach Lady Makbet oznacza to samo, co plama na czole Balladyny - piętno zbrodni, którego nie da się zmyć.Zadanie 11..

Odwołując się do całego utworu, wyjaśnij, co symbolizowała cz. erwona plama na czole Balladyny.

Nawiązanie do Pisma Świętego odczytać można m.in. w postaci tytułowej Balladyny.. Niby miesiąc w mglistym kole.. Nimfa, królowa jeziora Gopła, Goplana, zakochana w kochanku Balladyny, Grabcu, przez swą zazdrość miesza się w ludzkie sprawy i gmatwa ich losy.Do chaty sióstr przyjeżdża bogaty hrabia Kirkor, wiedziony tam przez sługę Goplany, Skierkę.ZAD.7.. Proponowane odpowiedzi zostały pogrubione.Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią.. Ileż rodzajów nędzarzy.. wbiega prędko.. Strona 18 z 37.. Okazją uwolnienia się od biedy i ubóstwa było małżeństwo z Kirkorem.. Przyczyna Skutek Goplana zamieniła Grabca w wierzbę.. Nie było ono oparte na miłości czy przyjaźni.Na biednym świecie - ziemia, to szalona.. Zadanie 8.. AKT TRZECI.. Uwaga!. (0 1) Jaka kara spośród zapowiedzianych przez Pustelnika w przedstawionej scenie spotkała Balladynę?. Balladyna dowiedziała się, że Grabiec ma koronę Lecha.. Las przed chatą P. ustelnika.. Przyczyna Skutek Goplana zamieniła Grabca w wierzbę.Uzupełnij tabelę - wpisz przyczynę lub skutek wymienionych zdarzeń.. Czytając Balladynę, odbiorca dostrzega pojawiające się co pewien czas elementy, które posiadają dodatkowe (prócz konkretnego), ukryte znaczenia.. Odwołaj się do znajomości całej lektury.. Odwołaj się do znajomości całego utworu..

(0-1) Odwołując się do całego utworu, wyjaśnij, co symbolizowała czerwona plama na czole Balladyny.

Jest to aluzja do tzw. kainowego znamienia - piętna biblijnego bratobójcy, który zabił Abla, a którym za karę naznaczył go sam Bóg.Odwołując się do treści całego utworu, napisz, dlaczego Mały Książę opuścił swoją planetę.. Odpowiedzi w poniższym artykule to propozycje naszej redakcji, a nie oficjalny klucz odpowiedzi!. Strona 12 z 20 OPOP- Zadanie 17.. Przyczyna Skutek Goplana zamieniła Grabca w wierzbę.. Banalne konwersacje są najczęściej po to, aby zagłuszyć własny niepokój, podtrzymać byle jaki kontakt z innymi ludźmi, a najczęściej pozory takiego kontaktu.7.2.Odwołując się do całego utworu, z którego pochodzi powyższy fragment, uzasadnij, utwór ten opowiada o świecie, który przemija.. Matka szalonych- któż to znowu?. Argument sformułowany na podstawie wypowiedzi Aliny: b) Argument sformułowany na podstawie wypowiedzi Balladyny: Zadanie 3.Balladyna i Alina to siostry, mieszkające wraz z matką w ubogiej chacie w lesie.. Balladyna dowiedziała się, że Grabiec ma koronę Lecha.. Sprawdzenie tekstu pod kątem ewentualnych błędów ortograficznych, stylistycznych, interpunkcyjnych lub innych.Nawet jeśli jesteśmy pozornie ożywieni w tym typie rozmowy, to rezultatem takich banalnych konwersacji jest zazwyczaj znudzenie, rozdrażnienie, irytacja..

[…]Odwołując się do znajomości całego utworu, wyjaśnij, dlaczego ... Juliusz Słowacki .

Wiem, że znasz ziółek lekarskie przymioty, Że leczysz rany.. ………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………Zadanie 4.. Zdrowo mi wyglądasz.. Lubiła wyręczać się innymi, narzucać swoje zdanie.. .Bezpłatna usługa Google szybko przetłumaczy słowa, zwroty i strony internetowe z polskiego na ponad 100 innych języków i odwrotnie.Ale w końcu ginie zniszczona przez własną żądzę władzy.. Splamiła czoło.. Goplana daje maliny Balladynie i sprawia, że na jej czole pojawia się czerwona plama.. Zadanie 6.. (0 1) Odwołując się do całego utworu, wyjaśnij, co symbolizowała czerwona plama na czole Balladyny.. Zamordowaną Alinę znajduje Filon, zakochuje się w niej i całuje ją.. (0-1) Uzupełnij tabelę - wpisz przyczynę lub skutek wymienionych zdarzeń.. Są to przedmioty - symbole i "metaforyczne" barwy.. Świadkiem tego jest Grabiec zamieniony w wierzbę.. Zadanie 12.. Uzupełnij tabelę - wpisz przyczynę lub skutek wymienionych zdarzeń.. Spersonifikowana Śmierć w postaci rozkładającego się trupa kobiety porywa tu do tanecznego korowodu wszystkich ludzi, nie zważając na różnice, jakie ich dzielą.Na podstawie wypowiedzi bohaterek w podanym fragmencie sformułuj po jednym argumencie, którymi posłużyły się siostry, aby przekonać Kirkora do siebie.. Patrz!. Patrz!. Banalne konwersacje są najczęściej po to, aby zagłuszyć własny niepokój, podtrzymać byle jaki kontakt z innymi ludźmi, a najczęściej pozory takiego kontaktu.. Definicje słownikowe nie podkreślają co prawda galicyjskości wyrazu "kajet"..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt